Posted on 2 kommentaari

Sunshine & Tšerokee

Sunshine´i jalg on nüüd nii palju tervemaks saanud (veel ei julge öelda, et päris terve on), et võime vaikselt hakata sammutrenne tegema. Üle tüki aja oli mul alguses väga harjumatu nii kõrgel sadulas istuda. Nagu eelmine kord mainisin, siis pole ma ju saanudki seda sadulat veel kuigi palju kasutada, et sisse sõidetud see kindlasti veel pole. Ja Sannu oli kõik ära unustanud. Tema jaoks oli äkki väga arusaamatu see, et ma tal seljas istun, mitte kõrval ei kõnni. Temaga on üldse selline huvitav lugu, et ma olen talle mitut asja mida ta enne oskas pidanud uuesti nullist õpetama peale seda kui ta minu juurde tuli. Jalgade andmist, paigal seismist seni kuni ma sadulasse lähen ja nüüd tundub, et ka ratsastust hakkame uuesti õppima. Aga pole hullu midagi, meil saab põnev teekond olema.

Mina tundsin ennast täna sadulas kogu aeg valesti. Istak oli täitsa vale – raskuskese vajus kuidagi liiga ette ja tagumik tahtis kogu aeg väga taha minna. Alguses mõtlesin, et minus viga. Küll ma sättisin ennast õigesti istuma ja pöörasin sellele ekstra tähelepanu, aga ei midagi. Sain aru, et ilmselt pole viga minus, viga on kuskil mujal. Kui ma sadulast alla tulin, siis nägin, et sadula tagumine ots on kõrgemal kui esimene. Ka siin pildi peal on see üsna hästi näha.

Siis mul tuli meelde, et Barefoot valtrapi sees on padjakesed või täidised, millega saab valtrapi ja seeläbi ka sadulat hobusele sobivaks sättida. Neid ma ei olnud veel seni puutunud. Sadulast maha tulles märkasin ka seda, et sadul oli liikunud päris palju tahapoole sellest kohast, kuhu see pandud sai. Kas ma sättisin sadula alguses liiga ette? Või kas võib olla, et L suurus sadulakaar on äkki tema jaoks siiski liiga lai? Ma huvi pärast otsisin välja M suuruses sadulakaare, mis mul olemas on ja proovisin kuidas see Sannule turja peale sobib ja minumeelest sobis päris hästi. Kuna ma sadulakaart sadulast ise kuidagi kätte ei saa ja meest polnud käepärast võtta, siis ei saanud seda kohe võrrelda, kuidas M ja L kaared seljale proovides tunduvad või kuidas sadul  M kaarega seljas istub. Suvel igatahes sobis L paremini. Nii, et katsetamist mul veel jagub, et sadul õigeks ja sobivaks saada.

 

2 thoughts on “Sunshine & Tšerokee

  1. Suured tänud heade soovituste eest. Vot selle peale poleks küll tulnud, et just tagant valtrappi toestada. Proovin järgi ja annan mingi hetk teada mismoodi kõige parem sai.

  2. Väga põnev! 🙂 Usun, et oled täpselt õigel teel. Tasubki proovida erinevaid kaari ja erinevat valtrapi täidiste paigutust. Meil on “Saduldamise” rubriigis ka lühike valtrapi kohendamise õpetus, mille ma, ausõna, ka varsti eesti keelde tõlgin. 🙂

    Valtrapi täidistega on tähtis meeles pidada, et pehmem materjal (nt. vahtkumm) käib hobuse poole ja kõvem materjal (nt. kumm) ratsaniku poole. Kummitäidiseid lõigata tuleks aga nii, et lõikepind jääb kaldu, sest nii on üleminek täitmata kohast täidetud kohta hobuse seljale nagu kaldtee, mitte nagu trepiaste.

    Sadul peaks tõesti olema täiesti sirge horisontaalselt ja tavaliste sadulatega võrreldes ka rohkem eespool. Kui sadulatripid on vertikaalselt sirged, siis on sadul tõenäoliselt õigel kohal. See võib ja peabki olema pisut õlgade peal, sest Barefoot ei pane hobuse õlgu kinni.

    Kui sadul juba rohkem kasutatud saab, siis hakkad ka ise sadulakaart kätte saama. 🙂 Ma soovitaksin esmalt aga toestada valtrappi kummitäidisega tagant. Justnimelt tagant. See võib tunduda imelik, sest tagant on sadul niigi kõrgem, aga kui sa paned sadula pisut ettepoole paika (võib-olla tõesti “keskmise” e. halli kaarega) ja toestad valtrappi tagant, siis on lootust et see ei vaju enam taha, vaid jääb paigale ja ilusti horisontaalselt.

Kommenteerimine on suletud.